iOS 11 Logo

iOS 11 – Znaczące zmiany. Opinia

Wczoraj o godzinie 19 czasu polskiego zgodnie z zapowiedziami została udostępniona oficjalna wersja systemu iOS, większość (jeśli nie wszystkie zmiany) mogliśmy poznać już w wersji beta. Nie mniej jednak to nie na iPhone wprowadzono najwięcej nowości.

iPad zyskuje

Największa liczba zmian i nowych funkcji została zaimplementowana dla iPadów, Apple nawet udostępniło na swoim profilu YouTube filmy instruktażowe dla iPada. Ja przyjże się tym zmianą które w mojej ocenie są ciekawe i znaczące w najnowsze odsłonie systemu na iPhone 7.

Dock

Nie wiedzieć czemu ale w najnowszej wersji systemu Apple pozbyło się nazw przy aplikacjach w docku, nie jest to coś do czego nie da się przyzwyczaić lecz mi osobiście bardziej podobało się gdy one były, szkoda ze nie udostępniono jakiegoś switcha do włączania takowych etykiet przy tych aplikacjach.

iOS 11 Screenshot

Centrum sterownia

Wygląda znakomicie, można spersonalizować je zmieniając np. minutnik na kalendarz (jedyna zmiana jaka mi była potrzebna) oraz wreszcie mamy dostęp do łatwego uruchamiania i wyłączania pakietu danych. Jedyne co mi się nie podoba to fakt iż „wyłączając” Wi-Fi (podobnie z Bluetooth) zostaje ono tak naprawdę rozłączone z siecią a nie wyłączone, połączenie z siecią zostanie automatycznie wznowione o 5 rano czasu lokalnego, po restarcie urządzenia lub gdy wykryje zmianę lokalizacji. Aby mieć pewność ze Wi-Fi się samo nie uruchomi trzeba wyłączyć je w ustawieniach. Pisząc pokrótce Apple usprawiedliwia to tym iż powinno to bardziej ułatwić nam życie niż utrudnić – osobiście nie do końca jestem przekonany, o ile dla mnie nie jest to coś irytującego o tyle kilka osób z pracy dostało nerwa gdy telefon ponownie połączył się do sieci i rozpoczęła się fala powiadomień.

 

Animacje

Apple w mojej opinii zawsze nie miało sobie równych w kwestii animacji. W najnowszej odsłonie systemu dostajemy nową animacje podświetlania ekranu po przyciśnięciu przycisku wybudzenia tudzież podniesienia telefonu która wygląda świetnie. Nie jest to oczywiście jedyna odświeżona animacja, inne to np. Animacja odblokowania, przełączania się po między aplikacjami czy rozsuwania górnej belki powiadomień.

App Store

Być może moje odczucia wynikają ze względu na długie użytkowanie „Antka” nie mniej jednak nowy sklep z aplikacjami jest ładniejszy. Interface zyskał na plus nie tylko wyglądem ale i intuicyjnością. Uważam tylko ze karty aplikacji płatnych i bezpłatnych oraz karta kategorii powinny znajdować się wyżej. Mimo to moim zdaniem na plus względem wersji z iOS 10.

 

Oczywiście w samym systemie jest znacznie większa ilość zmian – Ja skupiłem się tylko na tym co wzbudziło moje zainteresowanie. Szkoda że prawdopodobnie ale nie ma co liczyć na zmiany w aplikacji wiadomości. Chciałbym aby wprowadzili raporty jak i informacje o której została wysłana dana wiadomość. Cóż.. wszystkiego mieć nie można, ale bynajmniej dodali opcje wyciszenia powiadomień dla dowolnie wybranego kontaktu. Niebawem prawdopodobnie pojawi się już pierwsza aktualizacja iOS poprawiająca pierwszy poważny błąd znaleziony w systemie – brak wsparcia dla Microsoft Exchange.

Przypisy:
MS Exchange – Serwer pocztowy wykorzystywany przez całkiem spora ilość firm.

O autorze

Sebastian

Frontendowiec, informatyk zainteresowany wszystkim, co z technologią związane. Miłośnik kotów i fan motoryzacji. W wolnych chwilach czyta książki i podróżuje.

Zobacz wszystkie posty