Okładka książki Mindfuck

Mindf*ck. Czyli jak popsuć demokrację. Christopher Wylie

Jeśli z ciekawością oglądaliście produkcje Netflix’a pt. “Hakowanie świata”, interesuje Was tematyka bezpieczeństwa danych lub firmy Cambridge Analytica to książką napisana przez byłego pracownika Christophera Wylie’go jeszcze bardziej Was zainteresuje.

Mindf*ck. Cambridge Analytica

Autor rozpoczął pracę w w londyńskiej spółce SCL jeszcze przed powstaniem jej filii o nazwie Cambridge Analytica. Opisuje w książce wydarzenia powstałe od momentu gdy dostał pracę do jej zakończenia wraz z opisem swojej obecnej sytuacji i tego jak te wydarzenia wpłynęły na jego obecne życie. Szczegółowo wyjaśnia powody dla których kontynuował swoją pracę i moment w którym zorientował się że to co robi wykracza poza jego normy społeczne. Porusza tematy spraw nad którymi pracował, mechanizmy jakie firma wykorzystywała oraz wyjaśnia w jaki sposób udało się firmie podjąć pracę przy kampanii brexitu i Donalda Trumpa. Książka jest pełna osobistych uwag autora na temat bezpieczeństwa danych i tego do czego może doprowadzić dalsze lekceważenie tak ważnej kwestii przez Facebooka.

Jak popsuć demokrację?

Po przeczytaniu książki Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację. W mojej opinii wystarczy do tego odpowiednia, ogromna ilość funduszy, grupa doświadczonych psychologów i dostęp do Facebooka. Oczywiście to wcale nie jest aż tak proste a powyżej napisany został tylko schemat lecz niestety jak wyjaśnia autor – możliwe. Autor dokładnie tłumaczy jak Facebook przyczynia się do tych wydarzeń i jak bardzo próbuje z tego wybrnąć (lub wybrnął?). Co gorsze – w obecnej sytuacji sami na to wszystko się zgadzamy gdyż prawdą jest fakt iż jeśli coś nie kosztuje nas pieniędzy to formą płatnością są nasze dane. Na podstawie tych danych można odpowiednio spreparować przekaz tak aby zmanipulować nas i skłonić do (w przypadku wyborów) wybrania “odpowiedniego” kandydata.

Literatura faktu

Christopher prowadząc nas “za rękę” przez świat technologii przekazuje nam historię w które wielu osobom ciężko będzie uwierzyć. Narzędzia jakie Cambridge Analytica stworzyła i Wylie potrafią z naszych danych wyciągnąć znacznie więcej informacji niż przeciętny człowiek myśli a firmy z których aplikacji codziennie korzystamy bardzo sprawnie sprzedają nasze dane nie weryfikując czy zostaną wykorzystane tylko do tego aby wyświetlić nam reklamę produktu którego wcześniej szukaliśmy w Google czy może jednak podsuną nam treści nawołujące do rasizmu ponieważ przejaw takiego zachowania można było wywnioskować z.. naszych danych. 

Podsumowując

W mojej opinii to naprawdę dobra książka po którą może sięgnąć każdy. Porusza ważną kwestie jaką jest bezpieczeństwo danych, tłumaczy co się dzieje w momencie gdy dane o nas trafiają w niepowoływane ręce. Udowadnia że przy odpowiednim podejsciu każdego można zmanipulować. Zmusza do refleksji i “przy okazji” przedstawia nam samego autora Christophera Wylie’go który podjął się trudnej decyzji jaką było wytłumaczenie wszystkiego światu w tym wielu ludziom pracującym w instytucjach rządowych którzy nie mają pojęcia o tym jak wielki wpływ dziś ma na nas technologia i zagrożenia z nią związane. 

O autorze

Sebastian

Frontendowiec, informatyk zainteresowany wszystkim, co z technologią związane. Miłośnik kotów i fan motoryzacji. W wolnych chwilach czyta książki i podróżuje.

Zobacz wszystkie posty