Security

Opera VPN – Darmowy VPN na Android i iOS


Opera VPN to banalnie prosty i darmowy VPN dostępny zarówno z poziomu przeglądarki jak i jako aplikacja w systemach iOS oraz Android. Korzysta z usług firmy SurfEasy nabytych przez Opere.

Dobra, ale po co mi to?

Opera VPN przydaje się przede wszystkim tam gdzie korzystamy z sieci publicznej, nie zaufanej. Wi-Fi publiczne / darmowe np. w hotelu z pewnością nie należy do najbezpieczniejszych. Dlatego warto skorzystać z takiego narzędzia jak VPN które pisząc po krótce zabezpiecza nasze dane poprzez tunel szyfrowany do którego ma dostęp tylko klient końcowy. Dzięki temu przeciętny „Janusz” nie będzie mógł przechwycić danych które przesyłamy za pomocą tej sieci. Dodatkowo przydaje się tam gdzie nie możemy dostać się do jakiegoś np. serwisu który jest dostępny tylko na terenie danego kraju. Wybierając odpowiedni kraj nasza lokalizacja będzie go wskazywała dzięki temu będziemy mogli korzystać z usług dla tego kraju.

Przykład? Netflix

Spora grupa osób korzystała (pewnie niektórzy nadal korzystają) VPNa z amerykańską lokalizacją aby mieć dostęp do treści przeznaczonych na ten właśnie region. Dzięki temu po wykupieniu dostępu serwis widział ich jako użytkownika znajdującego się na terenie stanów zjednoczonych i mieli dostęp do tamtejszych treści. Kolejny przykład to chiny. Spora cześć Internetu „naszego” że pozwolę sobie tak to nazwać nie jest tam dostępna. Wiele osób właśnie dlatego opłaca VPN aby mieć dostęp chociażby do portali takich jak Facebook które w tamtejszym regionie nie są dostępne.

Aplikacja

Po pobraniu aplikacji Opera VPN (Sklep Play / App Store) instalacja jest zautomatyzowana, my osobiście nie musimy bawić się w ręczną, żmudną konfiguracje. Potwierdzamy tylko dostęp aplikacji do utworzenia odpowiedniego profilu / konfiguracji usług VPN na naszym telefonie i gotowe. Do wyboru w darmowej wersji mamy regiony

  • Holandia
  • Kanada
  • Niemcy
  • Singapur
  • Stany Zjednoczone

W wersji płatnej dostępne są dodatkowo Australia, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy. Interface aplikacji na obu systemach jest bardzo podobny. Pozwolę sobie zacząć od Antka.

Android

Przyciskamy połącz i aplikacja łączny się automatycznie z najlepiej (według jej algorytmów) zlokalizowanym serwerem. Po połączeniu pojawia nam się informacja do jakiego kraju zostaliśmy podłączeni oraz opcja zmiany regionu. Warto zauważyć że w Androidzie gdy jesteśmy połączeni z VPN to w górnej belce powiadomień pojawia nam się klucz. Dzięki temu nawet po minimalizacji jesteśmy informowani że takowy VPN jest aktywowany. Warto nadmienić iż jeśli wyłączymy moduł Wi-Fi czy danych sieci komórkowych to VPN automatycznie również się uśpi i ponownie się wybudzi w monecie połączenia się z siecią. Aby temu zapobiec należy wyłączyć VPN ręcznie. Przechodzimy do Aplikacji i klikamy w lewy górny róg aby rozwinąć menu. W menu pojawia nam się przełącznik którym wyłączamy Opera VPN na stałe.

iOS

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie jak w Androidzie. Klikamy włącz a aplikacja łączny się z automatycznie dopasowaną lokalizacją. Następie pojawia nam się stosowny zbiór informacji w którym wyświetla się lokalizacja wraz z opcją jej zmiany. W przypadku iOS nie pojawia się klucz a napis VPN który działa dokładnie tak samo jak już opisywałem w przypadku telefonów z systemem operacyjnym od Google. Informuje nas że VPN działa nawet po zminimalizowaniu aplikacji Opery. Tak samo wygląda sprawa usypiania się aplikacji w przypadku rozłączenia się z siecią, aby aplikacja nie startowała wraz z podłączeniem się do sieci należy ją wyłączyć klikając w ikonę umieszczoną w prawym górnym rogu aplikacji.

 

Warto z tego korzystać?

Tak. W mojej opinii na pewno lepiej korzystać z tej darmowej aplikacji niż nie korzystać z żadnego zabezpieczenia w darowych punktach dostępowych. Oczywistą sprawą jest że nie można tego narzędzia porównywać do płatnych, stanowczo bardziej rozbudowanych i bezpiecznych VPNów lecz w mojej opinii lepsze jest to niż nie używanie niczego gdy podłączamy się do sieci publicznych.

Pobierz z App Store

Pobierz z Sklep Play

 

 

O autorze

Sebastian

Frontendowiec, informatyk zainteresowany wszystkim, co z technologią związane. Miłośnik kotów i fan motoryzacji. W wolnych chwilach czyta książki i podróżuje.

Zobacz wszystkie posty